HTML yazıya link verme

(Yeni) Online Link Üretecini kullanabilirsiniz.
Herhangi bir yazıya link vermek için html dilinin < a > tag elementi kullanılır. Yanlız linki vereceğimiz adresi " href " öz-niteliği ile tanımlamamız gerekir. Örneğin "Web Dizayn" ifadesine "http://xmlci.blogspot.com" adsini link olarak tanımlayalım.

Öncelikle tagımızı açıyoruz "< a >" sonra "<a" dan sonra bir boşluk bırakarak href="" öz niteliğini yazıyoruz. Ve çift tırnak içerisine "http://xmlci.blogspot.com" şeklinde linkimizi yazıyoruz.Ve başlangıç tagımızı ">" ile kapatıyoruz. Şimdi buraya linki vereceğimiz ifadeyi yazıyoruz.Bizim örneğimizde linki "Web Dizayn" ifadesine ekleyeceğimiz için buraya "Web Dizayn" yazıyoruz.Şimdi geldik son adıma yani elementimizin bitiş noktasını belirtmeye.

Elementi bitirmek için "</a >" tagını kullanır.

Linkimiz şu hali aldı <a href="http://xmlci.blogspot.com">Web Dizayn </a>

ve çalışan şekli şu şekilde olur Web Dizayn

Buna ek olarak title özniteliğine değer atarsanız linkinizin üzerine mouse ile gelindiğinde bu ifade çıkar. Örneğin "< a href="http://xmlci.blogspot.com" title="Web Dizayn"> Web Dizayn </a>" şeklinde bir tanımlama yaparsanız mouse linkinizin üzerine gelince "Web Dizayn" ifadesi gözükür.Buna ait örnek te işte burda Web Dizayn

Umarım Faydalı olur..........

12 yorum:

 1. abi ben daha 12 yaşındayım daha yeni öğreniyorum web tasarım işlerini bir blog site kurdum ama link vermeyi blimiyorum mesela sende olduğu gibi sitenin isminden sonra tarih ve yazının başlığının adresini nasıl yapıyorsun söylermisin bana ne olur abi

  http://xmlci.blogspot.com/2008/01/html-link-verme.html bunun gibi nasıl yapıyorsun

  e-mail adresime yazarsan sevinirim
  xuxus25@gmail.com

  YanıtlaSil
 2. blogger dan bir blog açtım. ana sayfa var.
  Diğer 4 tane daha sayfa ekledim. Ama mesala bir sayfa basıldığında orda sadece 1 tane yazı girilebiliyor. Ana sayfa gibi kullanabilirmiyiz diğer sayfaları.

  YanıtlaSil
 3. teşekkürler çok işime yaradı :)

  YanıtlaSil
 4. ben aynı dediğiniz gibi yazdım ama link e dönüşmedi :) ben yapamadım kesin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. html taglarinin içine yazdın değilmi? Başka türlü yanlış anca harf hatası olabilir. En temel kodlardan biri bu.

   Sil
 5. hangi program gerektiriyor nereye yazıyoz

  YanıtlaSil
 6. ben bu linlerede bir link vermek istiyorum. Onu nasıl yapacağoz? Mesala Sınıflar diye bir link yaptık, bunun altına 9.sınıf 10.sınıf falan yazmak istiyorum bunu nasıl yapacaz?

  YanıtlaSil

Popüler Yayınlar